Väärtuskasvatus lasteteatris

Teatril on peale meelelahutuse ka hariv funktsioon. Eriti oluline on jälgida seda lasteteatris. Milliseid väärtusi, seisukohti ja suhtumisi lavastused propageerivad?

NUKU teater tuli eelmisel aastal välja lausa väärtusõpetuslike lavastuste sarjaga. Aasta algas “Väikese printsiga”, mis on inimlikkuse mõistmise klassika. Kevadel esietendunud “Timm Thaler ehk Müüdud naer” kinnitab, et hinge ei saa müüa. Sügise esimene lastelavastus “Pollyanna” räägib rõõmsast tüdrukust, kes headusega sulatab kibestunud inimeste südamed. Ja jõululavastus “Eesti jõulud” rõhutab eestimaiste talvepühade traditsiooni tähtsust läbi ajaloo.

Samuti võib märgata, et nt Ugala teatri noortemuusikal “Moraal” loeb teismelistele moraali nende enda keeles. Lavastus pälvis Salme Reegi nimelise auhinna. Ugala muusikaline lastelavastus “Võlur Oz” näitab sõprade tähtsust ohtlikul teekonnal. Samal teemal jätkab detsembris esietendunud “Lumekuninganna”, mis uhke kujunduse ja liikumise keskel näitab inimlikkuse suurust.

Mõni teater paistab aga tervikuna silma väärtusandliku tegevusega. Näiteks Rahvusooper Estonia pakub lastele haridusprogrammi alates sünnist – nii saavad lapsed sõpradeks balleti, ooperi ja operetiga. Nii tõstetakse esile lapsed ja teater kui väärtus. Äsjane poistekooriooper “Kastanid tulest ehk Rahvusooperi poistekoori lood” laseb särada tervel trobikonnal poistel koos kogenud näitlejate Uku Uusbergi ja Indrek Ojariga, näidates, kui suur on koorilaulu ja kasvava põlvkonna jõud.

Lähemalt saab “Pollyanna”, “Eesti jõulude” ja “Kastanid tulest” hariva sõnumi kohta lugeda Sirbist (05.01.2018). “Võlur Ozi” ja “Timm Thaleri” kohta Postimehest (04.04. ja 04.05.2017).

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s