“Nublu”

Autor: Jaan Rannap
Dramatiseerija ja lavastaja: Vahur Keller
Kunstnik: Britt Urbla Keller
Helilooja: Liina Kullerkupp
Valguskujundaja: Targo Miilimaa
Videokujundaja: Georg-Sander Männik
Mängvad: Mihkel Tikerpalu, Tarmo Männard, Katri Pekri, Lee Trei, Jevgeni Moissejenko või Taavi Tõnisson; Sandra Lange või Kadri Kalda jt.
Esietendus 10. novembril 2013 NUKU väikeses saalis.
Etendus on mõeldud 4-10-aastastele ja kestab 50 minutit.

NUKUs on lavale tulnud Jaan Rannapi lastelugu “Nublu” koos tuntud tegelaste, tuletõrjujate ja koeraga. Raamatu pealiin mängitakse ette vineernukkudega, kuid vaheldumisi “Nublu”-stseenidega tulevad näitlejad Tarmo Männard ja Mihkel Tikerpalu tuletõrjujate ametirüüs ise eeslavale ja suhtlevad lastega otse. Etendus algabki küsimustega saalile: “Kust tekib tuli? Milline on tuli?” Lapsed vastavalt innukalt. Sümpaatses dialoogis on eriti imetlusväärne roll lastel. Kahekõne-voorudes publikuga saavad selgeks tulega käitumise põhitõed: kuidas hoiduda tikkudest ja kuidas tulekahju korral tegutseda. Vahetu suhtlus on lavastuse üks tugevaid külgi. Seda enam, et seda võtet on eesti lasteteatris selgelt liiga vähe kasutatud.

“Nublu”-loo tegevuskäik – tuletõrjekoera leidmine, kaotamine ja taasleidmine – mängitakse multifilmi esteetikas. Kaheplaanilised varras-juhitavad vineernukud tegutsevad poole lava kõrguse pilt-sirmi kohal.

Küsimusi tekitab ainult tehniline teostus: miks liiguvad tegelaste pead vahel nii hoogsas kaares, et kehast poole meetri kaugusele eralduvad? Kui ei ole tegemist naljavõttega (milliseid paar tükki on sisse lavastatud), siis kas ei jäta plakat-nuku osade vähekoordineeritud liikumine veidi rahmeldavat muljet? Ka poole lava kõrguse sirm-katte kasutamine, mida võis näha juba nt “Prügihundis ja Superjäneses”, on mõistetav teadliku stiilivõttena, kuid kui see hakkaks sagemini nukuteatri lavastustes korduma, tekiks juba küsimus, kas see on ikka kõige paremini lavaruumi ja tänapäevaseid nukuvõttestikke ära kasutav meetod?

Kokkuvõttes on “Nublu” – algkooli kohustuslik kirjandus – saanud täitsa kena lavaversiooni, mille väärtusteks on kindlasti see, et lapsed saavad soovitusi tulega õigesti ümber käimiseks ja toimub tore lava-saali dialoog. Lastelt pärinevad ka etenduse köitvaimad repliigid. Näiteks saad teada, et tuli on “kõva ja tuline” ning “oranž”.

Jõuluajaks tekib “Nublu” etendustes väike paus, aga järgmised võimalused lavastust näha on juba jaanuari lõpus.

Eva-Liisa Linder

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s