Lasteteatri aastaauhind

Salme Reegi nimelise auhinna pälvis

Oleg Titov – „Tuul pajuokstes” lavastajatöö eest (Ugala teatris) – kunstiliselt terviklik ja säravate näitlejatöödega kogupereteater.

Kõigi eesti teatri aastaauhindade kohta 2012. aasta eest leiab ülevaate siit.

Lasteteatri nominente kommenteeris kultuurilehele Sirp žürii esinaine Kirsten Simmo:

“Eelmise aasta lastele ja noortele mõeldud lavastuste saak oli rikkalik ning õnneks oma keskmiselt tasemelt ka väärt ja huvitav. Sellest hoolimata päris tippu ehk viie nominendi hulka väga palju kandidaate polnudki.

Žürii oli täiesti ühel meelel võidulavastuse osas: Oleg Titovi „Tuul pajuokstes” (Ugala teatri suvelavastus Männimäe külalistemaja hoovis) paistis silma suurepäraselt sobiva ja põnevalt ära kasutatud mängupaiga poolest. Lavastus oli visuaalne, mänguline ja fantaasiarikas ning pakkus ka nauditavaid näitlejatöid. Kirsiks tordi peal võib pidada tugevasti sarjatud žanri – koguperelavastuse – rehabiliteerimist. Õnnestumise võtmeks oli ilmselt lavastaja aus ja pühendunud soov vaatajat mitte alahinnata. Tahaks loota, et Ugala mängib seda lavastust ka järgmisel suvel.

Äsja hea teatri auhinna pälvinud Anne Türnpu omanäolist ja seejuures väga noortepärast lavastajatööd oli põhjust samuti ühel häälel kiita. Eesti Nuku- ja Noorsooteatri „Metsik urisev õnn” kaasas teatri uued näitlejad ning pakkus klišeevaba lähenemise nii lavastuse teksti, ruumipaigutuse kui ka visuaalsete kujundite osas. Tartu Uue teatri lastelavastus „Hans ja Grete …” oli hea jutustamis-, objekti- ja varjuteatri põiming. Žüriiliikmed ei olnud päris ühel meelel lavastuse igakülgses õnnestumises, ent oma vaikse, rahuliku kulgemisega veenis see siiski piisavalt.

Vanemuise „Kunksmoorimäng” leidis lavastusterviku osas samuti erisuguseid hinnanguid, ent nomineeritud Maria Soometsa ja Julia Kaškovskaja kaasahaarav näitleja-inimnuku duett tõusis esile ja jäi meeltesse. Teatri Kodu Vanemuise lastelavastuste mängupaigana on ennast tõestanud nii žüriile kui ka eelkõige lastele ja nende vanematele, sest paistab, et publikuhuvi on rõõmustavalt suur. VAT-teater kui aastaid laste- ja noorteteatri lippu kõrgel hoidnud väiketeater sai ka sellel aastal nomineeritud. Ilmselt oli teatrile endalegi üllatuseks, et esile tõsteti just Aare Toikka „Faust”. Lavastus pälvis ühehäälseid kiiduovatsioone, ent selle sihtgrupp „täiskasvanud” ja žürii huvisfäär ei langenud päriselt kokku. Vaidlustes jäi peale seisukoht, et kuna alustekst kuulub niikuinii kohustuslikus korras noorte lugemislauale, siis veel paremini noori kõnetavat lavaversiooni on raske ette kujutada. Tummfilmi, elava muusika, klassikalise kirjandusteose ja meisterlikult füüsist valdavate näitlejate sulandumine oli totaalne ja tulemus on lihtsalt üli-cool.

Suur rõõm on žüriiliikmetena kuuluda ka ise nominentide hulka: blogi lasteteater.wordpress.com sai loodud eelkõige selleks, et noorele vaatajale mõeldud teatrit paremini kajastada ja tegijaile tagasisidet anda. Reet Neimari nimelisele kriitikaauhinnale kandideerimine on ilmselt märk sellest, et meid on loetud ja tähele pandud – see innustab jätkama.” (Sirp 27.03.2013)

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s