Faust

Autor ja lavastaja: Aare Toikka
Kunstnik ja helilooja: Kaspar Jancis
Valguskujundaja: Sander Põllu
Videokujundaja: Peeter Ritso
Koreograaf: Marge Ehrenbusch
Osades: Katariina Ratasepp, Margo Teder, Ago Soots, Tanel Saar, Meelis Põdersoo ja Madis Muul

Mõneti põhjendatult võib tekkida küsimus, miks seda lavastust laste- ja noorteteatri kontekstis käsitleda ja veel nominatsioonina üles seada? Hea lavastuse puhul hägustuvad n-ö sihtgrupi piirid, vaataja vanuselised piirid. Õigemini need piirid kaotavad tähtsuse. Fookusesse tõuseb midagi, mis on piirideülene. Nii on ka “Faust” ennekõike hea teater, kuid siin on üks väga oluline n-ö noorte aspekt juures.

“Faust” on väga hea lavastus. See on mööndusteta hea minule kui täiskasvanud vaatajale. Kuid see on KA väga hea teater noortele. Lavastuse väärtus noorteteatri kontekstis seisneb selles, et erinevaid teatrivahendeid kasutades on leitud vorm, mis teeb gümnaasiumiealisele inimesele kohustusliku kirjanduse, raskepärase ja tõsise kirjanduse, huviga jälgitavaks. Ei viitsi tänapäevane noor (ilmselge üldistus muidugi, aga usun, et suures plaanis kehtiv) vaadata poolteist tundi tummfilmi, ei viitsi kuulata punasel süntesaatoril ette kantud instrumentaalmuusikat, ei viitsi vaadata nii suures koguses pantomiimi, ja ka Goethe “Faust” ei ole ilmselt paljude lemmikkirjandus. Lavastusega on õnnestunud sünteesida erinevad kunstiliigid ühtseks tervikuks. Koos vaatajaga tehakse läbi rännak, mis ühtviisi tekitab huvi kunsti kõige erinevamate liikide ja nende sünteesimisvõimaluste suhtes, kui ka paneb uue pilguga lugema Goethet ennast.

Goethe “Faust” sai küll kooliajal kuidagi vägisi läbi loetud, aga oleks see mulle sellisel kujul ette mängitud nagu VAT Teater seda nüüd teeb, oleks see võinud nii mõndagi korda saata mu toonases huvis kohustusliku (nüüdsel ajal soovitusliku?) kirjanduse vastu. On väga oluline, et noore inimesega räägitaks ka mingi muu kanali kaudu ja muul viisil kui haridussüsteem seda võimaldab. “Fausti” näol on see võimalus olemas.

Leino Rei

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s