Lastelavastuste jõulukollektsioon nüüd müügil!

Kui vaatan oma kodu läheduses kasvavaid kaubanduskeskusi, hakkab kuidagi kõhe. Elades äärelinnas, võis täitsa rahul olla, et on üks Maxima viiesaja meetri kaugusel kodust, aga nüüd avatakse selle vastas ka Selver ja kodust teises suunas viiesaja meetri kaugusel avati äsja teine Maxima, mis on mõistagi suurem kui esimene. Muidugi olen valikuvõimaluste avardumisega rahul, aga mingi abstraktne rahutus haarab mind, kui mõtlen, et kes selle kõik ära jõuab tarbida? Mingi tobe kohusetunne tuleb peale, justkui peaksin nüüd neid kõiki ülal pidama. Täiesti seosetu ja tobe uit, aga miskipärast see mind aeg-ajalt oma abstraktsel moel ründab.

Mitteametlik lasteteatrikuu on alanud ja kui vaadata teatrite uuslavastusi lastele, mille väljatoomise teravik on koondatud just detsembrisse, siis tundub, et nüüd läheb suisa „puusalt tulistamiseks“. Lasteteatrit igas maitses, igas suunas ja mõnes teatris lausa kahest torust korraga.

Näitlejana olen mänginud detsembri jooksul üle kuuekümne etenduse, millest ühte lastelavastust mängisin ligi kuuskümmend korda. Ma tean, mis tunne see on. Mäletan, kuidas ma ennast vaimselt selleks katsumuseks ette valmistasin. Võtsin eesmärgiks, et mingit hinnaalandust ei tee ja pean endaga enne iga etendust rääkima, et ma ei läheks lihtsalt asja ära tegema, vaid keskenduksin maksimaalselt nendele hetkedele, mil laval olen. Enda arvates sain püstitatud ülesandega hakkama. Igatahes ei tundnud oma tegevuse pärast häbi ja tõestasin eeskätt iseendale, et nii on võimalik töötada küll.  Aga rohkem pole ma seda soovinud teha. Igal aastal detsembris seda ei jõuaks mitte.

Võiks isegi öelda, et olen üsna rõõmus, kui sel perioodil üldse mängima ei pea.

Kui mängida päevas kuni neli etendust, siis tekib iselaadne rütm. Mäletan sellest perioodist peamiselt enda seisundit, enda mõtteid, mis tegelesid etenduste vahelisel ajal ainult energia säästmise ja ökorežiimil liikumisega. Mõneti loogiline, et publikut väga ei mäleta. Ilmselt siis ikkagi täiuslikult ma sellest mäsust läbi ei tulnud.

Viimaste aastate detsembrid on rahulikumad olnud. Eelmisel aastal õnnestus nii, et mul oli detsembri alguses kaks lasteetendust ja siis mõned päevad enne jõule veel kaks. Näitlejad teavad, kuidas erinev publik võib sama lavastuse etendused päris eriilmelisteks muuta. Seekord märkasin aga lapsvaatajate erakordselt suurt erksuse ja elevuse erinevust detsembri alguses ja vahetult enne jõule. Kui jõulukuu alguses laste silmad särasid, nad olid ootusest vaat et ülelaetud, siis kaks ja pool nädalat oli teinud oma töö…

Olin püüdnud kogetut sõnastada ja kirja panna. See kõlas nii: „Neli päeva enne jõule lasteetendusel  lavalt saali vaadates, räägivad lapsvaataja silmad midagi sellist: „Käisin väikse venna lasteaia jõulupeol, seal oli jõuluvana, siis oma kooli jõulupeol, seal oli jõuluvana,  siis ema töökoha jõulupeol, seal oli jõuluvana ja isa töökoha jõulupeol ja vanaema pensionäride jõulupeol ja vanaisa spordiveteranide jõulupeol ja… ma ei jaksa enam. Mul on ilge kopp ees. Tahtsin täna koju jääda, aga tädi ütles, et tule minu korporatsiooni jõulupeole, siin on jõuluvana… Kolm õhtut veel… Tädimees, onu ja onunaine. Mul hakkab plastmassist nina koos prillidega ette kasvama.““

Siin on valik detsembris esietenduvaid lastelavastusi. Need on ainult esietendused, aga mängitakse veel ka varem välja tulnud lavastusi.

Luban, et räägin endaga enne iga etendust, mida detsembris vaatama lähen ja püüan saavutada kokkuleppe iseendaga, et üritan maksimaalselt keskenduda sellele, mida laval tehakse.

Õnneks mängitakse mõnda uuslavastust ka uuel aastal ja päris kõike ei pea ühe kuuga ära vaatama.

Pidagem vastu, nii vaatajad kui ka näitlejad!

01.12 Harriet Toompere „Jõuluvana ja väike põhjapõder“ (lavastaja Hendrik Toompere jr jr) Nukuteatris
01.12. Piret Viisimaa „Habemeta jõuluvana“ (lavastaja Piret Viisimaa) Teoteatris
02.12. „Puhh“ (lavastaja Vahur Keller) Nukuteater, Viktoria keskuses
05.12. Edgar Valter „Pokude aastaring“ (lavastaja Kati Kivitar) Estonias
06.12. H. C. Andersen „Lumekuninganna“ (lavastaja Aarne Mägi) Kuressaare Linnateatris
06.12. Janno Põldma „Lotte jõulupidu“ (lavastaja Ain Mäeots) kontsertlavastus Vanemuises
09.12. Mika Keränen „Vana roosa maja“ (lavastaja Ingomar Vihmar) Draamateatris
10.12. „Dõmdõdõmm ja võluraamat“ (lavastaja Kerttu Moppel) Rakvere Teater, Rakvere kesklinna Pangamajas
11.12. Ellen Niit „Suur maalritöö“ (lavastaja Oleg Titov) Ugalas
11.12. Terry Pratchett „Õed nõiduses“ (lavastaja Sander Pukk) Ugalas
12.12. Donald Bisseti ainetel „Tiiger, tiiger!“  (lavastaja Andres Noormets) Endla suures saalis ja Küünis
14.12. Pavel Bažov „Hõbekabjake“ (lavastaja N. Lapina) Vene Teatri suures saalis
19.12. „Von Krahli muinasjutud“ (lavastaja Mart Koldits) Von Krahli Teatris

Leino Rei

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s