“Väike Tjorven”

Autor: Astrid Lindgren
Dramatiseerija ja lavastaja: Jaanus Rohumaa
Näitejuht: Kalju Orro
Kunstnik: Mae Kivilo
Muusikaline kujundus: Indrek Liit ja ühislooming
Osades: Kirke Selirand (Väike Tjorven), Jaanus Rohumaa (Melker Melkerson), Triin Adamson (Malin Melkerson), Teodor Tabor (Johan Melkerson), Henri Viies (Niklas Melkerson), Kristjan Üksküla (Peter), Margus Tabor (Nisse Grankvist), Garmen Tabor (Märta Grankvist), Kalju Orro (Vesterman), Ita Ever (Proua Sjoblöm), Mia Maria Rohumaa (Teddy), Milla-Mona Andres (Freddy), Emili Rohumaa (Stina), Anu Rumm (Lotta), Tõnu Tamm (Koer Pootsman), küülik Jocke, kokkerspanjel Jum-Jum jt.
Kestab kaks tundi, üks vaheaeg.
Esietendus 20. juulil 2012.

Selle suve kõige lüürilisem lastelavastus on kindlasti „Väike Tjorven“. Kõik koostisosad selles mängivad hoolikalt kaasa, et vaataja hingekeeled hellalt helisema panna.

Juba Hiiumaa Kalana sadama poole minekul õhtuvalguses paistvad punased majakesed, meri, männimets ja etenduspaigale kutsuv muusika loovad atmosfääri, mis vaataja kogu õhtuks enda hõlma haarab.

Kohapeal saab esimestel mänguminutitel aru, et nii meri kui ka sadamas seisev laev on harmooniline osa etendusest. Nimelt astub just selle eheda ja kõrge laeva pardalt Soolavarese saarele puhkust veetma Melkersonide pere: isa ja neli last. Loo dramatiseerija ja lavastaja Jaanus Rohumaa on armsalt udupäise ja poeetilise kirjanikust Isa rollis haaranud mänguplatsil ohjad enda kätte – tema hoogne samm, muigvel suu, vaimukad repliigid ja kõlav hääl hoiavad loo kulgu kindlal kursil. Kohe niivõrd, et pealkirjaks sobiks hästi ka “Meie armas isa Melkerson”.

Seejuures peab kohe mainima, et suure osa mänguseltskonnast moodustavad lapsed ja noored, kes on rollidesse sobivalt valitud. Nii julge ja isepäine tüdruk Tjorven, Melkersonide pere kaunis tütar Malin kui ka teised musikaalsed ja tarmukad pereliikmed ja külalapsed.

Just muusika on see, mis mängu kroonib – lavastuse temporütme häälestades istub iga natukese aja tagant mõni tegelane klaveri taha, haarab kitarri või laulavad üheskoos kaunikõlalisi viise. Kuid ega ülejäänud koostisosad poeetilisuselt maha ei jää – isa Melkersoni kuklasse kammitud lokid, noore Malini kleidid, üliarmas hiigelsuur koer Pootsman (keda mängib Tõnu Tamm), koduloomadeks võetud mänguküülik ja -kokkerspanjel, kohavaimuga kokkukõlav lavakujundus, süzheekäigud koos noorte armastusloo või maailmaavastuskihus paadiga merele minekuga. Kui see kõik mereäärsele mänguplatsile üles seada, lisada sinna veel kümme minutit Ita Everit ja Astrid Lindgreni hingepõhjani lapsi tundev vaimukas ja fantaasiarikas tekst, siis ongi täiuslikult tundelise suvelavastuse retsept koos. Seejuures võib saarerahva seikluste nunnude nüansside lavalepanekus aimata ka näitejuht Kalju Orro kätt.

Ka dramaturgiliselt jookseb pildirida kenasti: perekonna saabumine suvituspaika, suvemajas sisseseadmine, igapäevaste toimingutega toimetulek – olgu see suitsu sisse ajava ahju korstna puhastamine või veesüsteemi tuppa organiseerimine. Sealt edasi perekonna tutvumine külaelanikega, nende seas eelkõige tarmuka ja toreda Tjorveniga, kõik noorte tegemised, nagu mereleminek, tüdrukute poolt konna printsiks suudlemine, poiste huvi Malini vastu ja tema paadisõitudele kutsumine, laste mängimine koduloomadega ja nii edasi kuni suve lõpus ühiselt Melkersonide suvemaja kaitsemiseni rikaste äraostjate eest. Kõik lõppeb õnnelikult, kõik lõppeb lauluga.

Vaheajal lõbustab vaatajaid rollis ringi liikuva Margus Tabori korraldatav loterii, võimalus süüa sooje saiakesi ja jalutada mereääres.

Kokkuvõttes on Hiiumaal suvitavate teatriinimeste poolt püsti pandud kena lüüriline lavastus, mis kasutab oskuslikult ära koha atmosfääri ja noorte mängijate võlusid. Ei riskita eksperimenteerimise ega liigsete kunstiliste otsingutega. Teater on seekord meeleolu loomise teenistuses.

Eva-Liisa Linder

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s